Leczenie Fobii – Tarnów
Kiedy lęk utrudnia życie
Emocje lęku i strachu towarzyszą człowiekowi właściwie od momentu narodzin. Mają za zadanie ostrzegać o nadchodzącym lub istniejącym niebezpieczeństwie, zagrożeniu życia, utracie poczucia bezpieczeństwa i mobilizować do aktywnego działania – ratowania się.
Każdy z nas widząc na drodze dzikie zwierze poczuje strach, który ostrzega o zagrożeniu życia. Strach ten mobilizuje wszystkie siły organizmu do ucieczki. Chroniąc nasze życie. Po ustąpieniu zagrożenia człowiek wraca do normalnego funkcjonowania a strach mija i spełnia funkcje ochronną dla naszego życia.
Często jest jednak tak, że człowiek odczuwa lęk pomimo braku realnego zagrożenia, uczucie to utrzymuje się przez dłuższy czas pomimo silnej chęci pozbycia się go. Utrudnia codzienne funkcjonowanie, ogranicza aktywność w różnych sferach życia.
Jeżeli czujesz że w Twoim życiu lęk pojawia się zbyt często, odczuwasz ciągły stan napięcia i obawy a to ogranicza Twoje możliwości i aktywność, to możesz mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi. Często takim stanom towarzyszą bóle w klatce piersiowej, bóle brzucha. Poczucie braku możliwości odprężenia i wypoczynku. Jest to bardzo szerokie określenie różnego rodzaju dolegliwości lękowych są to w szczególności:
- Lęki specyficzne w postaci fobii które najczęściej pojawiają się jako napady silnego lęku graniczącego z paniką w momencie zetknięcia się z przedmiotem (zwierzęta, owady) lub sytuacją (windy, tunele, samoloty) wywołującą lęk.
- Fobia społeczna przejawia się w postaci unikania wszelkich sytuacji społecznych lub też nasilonych lęków przed znalezieniem się w centrum uwagi innych osób
Agorafobia to z kolei charakteryzuje się nasilonym lekiem w sytuacji przebywania w miejscach publicznych, samotnego podróżowania - Skuteczną formą leczenia zaburzeń lękowych jest przede wszystkim psychoterapia, dodatkowo uzupełnia się leczenie o farmakoterapię