Zaburzenia afektywne dwubiegunowe

Charakteryzują się nawracającymi wyraźnymi zaburzeniami nastroju i aktywności – na przemian występuje wzmożona energia, nadaktywność często również towarzyszy temu znaczne pobudzenie czy rozdrażnienie a następnie spadek energii obniżony nastrój, utrata zainteresowań, utrata zdolności do czerpania przyjemności z życia.

Zaburzenia nastroju bardzo negatywnie wpływają na życie. Często brak świadomości tego co się dzieje brak świadomości choroby powoduje że osoba dotknięta chorobą traci pewność siebie poczucie własnej wartości czuje się niezrozumiana przez otoczenie, bliskich, czuje się negatywnie postrzegana co jeszcze bardziej pogłębia problem. Prowadzi to do wycofywania się z kontaktów społecznych izolacji a także do prób poprawiania sobie nastroju poprzez używki.

Geneza tych zaburzeń jest od wielu lat obiektem licznych badań jednak wiadomo dziś że na zaburzenia nastroju wpływają w różnym stopniu czynniki genetyczne – dziedziczenie, neurobiologiczne- zaburzenia gospodarki neuroendokrynologicznej, jak również czynniki psychologiczne.

Dlatego bardzo ważne jest aby osoba doświadczająca takich trudności mogła skorzystać z pomocy psychoterapeutycznej gdyż każda choroba jest sygnałem że dzieje się coś złego. Psychoterapia daje możliwość dotarcia do psychologicznych przyczyn choroby a także może pomóc w zapobieganiu nawrotom.